NMN

Përshkrim i shkurtër:

NMN ekziston në organizma të ndryshëm duke përfshirë njerëzit dhe është një përbërës thelbësor për ruajtjen e funksioneve trupore.NMN ripërdoret pasi metabolizohet nga trupi, dhe vitamina B3 në ushqim gjithashtu mund të sintetizojë NMN.


 • Çmimi FOB:0,5 - 2000 dollarë amerikanë / kg
 • Min.Sasia e porosisë:1 kg
 • Aftësia e furnizimit:10000 kg/muaj
 • Porti:SHANGHAI/PEKIN
 • Kushtet e pagesës:L/C,D/A,D/P,T/T
 • :
 • Detajet e produktit

  Etiketat e produktit

  Pluhur me shumicë mononukleotide nikotinamide

  Emri i produktit:Pluhur mononukleotid nikotinamid
  Sinonimet: NMN,β-nikotinamid mononukleotid, beta-nikotinamid mononukleotid
  Numri CAS: 1094-61-7
  Specifikimet: 99% min
  Formula molekulare: C11H15N2O8P
  Peshë molekulare: 334.221 g/mol
  Paketa: 1 kg / qese, 25 kg / daulle

  Çfarë është Nikotinamidi Mononukleotidi?

   

  Nikotinamid mononukleotidi, i shkurtuar si NMN, ka emrat e mëposhtëm:

  β-NMN, BETA-Nikotinamid Mononukleotid;
  BETA-NMN;MONONUKLEOTID BETA-NIKOTINAMIDI;
  BETA-NIKOTINAMIDI MONOFOSFAT RIBOZE;
  NIKOTINAMID-1-IUM-1-BETA-D-RIBOFURANOSID 5′-FOSFAT;RIBOTID NIKOTINAMID;
  MONONUKLEOTID NIKOTINAMID

  NMN ekziston në organizma të ndryshëm duke përfshirë njerëzit dhe është një përbërës thelbësor për ruajtjen e funksioneve trupore.NMN ripërdoret pasi metabolizohet nga trupi, dhe vitamina B3 në ushqim gjithashtu mund të sintetizojë NMN.

  Para se të kuptojmë mononukleotidin nikotinamid, duhet të dimë se çfarë është.Nikotinamidi mononukleotidi (NMN) është një pararendës thelbësor i NAD+ dhe NAD+ është një mjet vendimtar për riparimin e qelizave tek njerëzit.Kur qeniet njerëzore janë në foshnja dhe fëmijë të vegjël, rritja dhe zhvillimi i tyre është jashtëzakonisht i shpejtë dhe me rritjen e moshës, funksioni i trupit të njeriut gradualisht do të bjerë.Shembulli i thjeshtë është si i vjetri;do të verboheni rastësisht.Gungat u rrëzuan dhe akoma më keq, u plagosën rëndë.Në procesin e plakjes së qelizave njerëzore, sasia e NAD+ do të reduktohet shumë në krahasim me të kaluarën për shkak të metabolizmit dhe vetë trupit.

  Nikotinamidi mononukleotidi është një pjesë jetike e përtëritjes njerëzore.Shkencëtarët në mbarë botën kanë zbuluar se mononukleotidi nikotinamid ka një efekt të caktuar në plakje.Në kërkimin e thelluar, çelësi i mononukleotidit nikotinamid është se ai është pararendësi i NAD+, i cili do të transformojë për NAD+, do të plotësojë faktorin e riparimit të qelizave në qelizat njerëzore, do t'i rezistojë procesit të plakjes dhe do të ketë mundësinë të rifillojë funksionin e ringritjes në qeliza, e cila është funksioni i zgjatjes së jetës së mononukleotidit nikotinamid.

  Nikotinamidi mononukleotidi ekziston natyrshëm në çdo qelizë të trupit tonë dhe është një komponent i rëndësishëm i vetë-riparimit të trupit.Është një metabolit për ruajtjen e biosintezës normale të NAD+ dhe kjo substancë mund të rregullojë fiziologjinë gjatë qarkullimit të trupit dhe në patologji specifike.Ajo luan një rol jetik në funksionimin e qelizave.

  Suplemente që përmbajnë NMN

  Ka shumë produkte shtesë NMN në shitje tani.Disa janë të njohura në mesin e përdoruesve fundorë, si NMN Pure, Ultra NMN, etj. në Amazon dhe dyqane të tjera online.

  Disa formula janë me vetëm NNN në të, dhe disa janë së bashku me përbërës të tjerë aktivë kundër plakjes, si resveratrol, pterostilbene, ekstrakt i rrënjës së treguar, etj.

  Të dy format e kapsulave dhe tabletave janë të disponueshme, më poshtë janë disa fakte të shtesave NMN nga disa etiketa NMN:

   

   

   

  125 mg duket të jetë doza popullore për shumicën e suplementeve NMN, megjithëse disa shkruajnë 260 mg për kapsulë në etiketat e tyre me madhësinë e shërbimit prej 2 kapsulash ose tabletash në ditë.Asnjë dozë zyrtare e rekomanduar për momentin.

  Mekanizmi i veprimit të nikotinamidit mononukleotid

  Mononukleotidi nikotinamid konvertohet në një substancë "nikotinamid adenine dinukleotidi (NAD)" thelbësor për metabolizmin e energjisë në trup.Në një eksperiment me miun, u konfirmua se mononukleotidi i nikotinamidit mund të aktivizonte një gjen të quajtur acetilazë në trup, duke ushtruar kështu efekte të tilla si zgjatja e jetës dhe trajtimi i diabetit.NAD është një substancë që mund të prodhohet nga trupi i njeriut.Studimet kanë treguar se përmbajtja e NAD në trup zvogëlohet me moshën.

  Një rritje e inflamacionit të lidhur me plakjen mund të dëmtojë aftësinë e trupit për të prodhuar NMN, e cila nga ana tjetër shkakton një ulje të NAD.

  NMN është një substancë pararendëse e një koenzime kritike NAD+ në trup.Nikotinamidi mononukleotidi është një rol thelbësor në prodhimin e energjisë qelizore njerëzore dhe është i përfshirë në sintezën e NAD+ ndërqelizore (nikotinamid adenine dinukleotidi, një koenzimë për shndërrimin e energjisë qelizore).

  NMN u njoh zyrtarisht si substanca e parë natyrore në botë e konfirmuar nga eksperimente rigoroze shkencore për të kthyer në mënyrë efektive dhe për të vonuar plakjen dhe për të zgjatur jetën.

  Në vitin 2017, studimet kanë treguar se NMN mund të trajtojë ataksi NR dhe NMN, dhe NR nuk e ndryshon aktivitetin e SIRT3 ose nuk përmirëson funksionin kardiak.

   

   

  Furnizimi me NAD + nuk do të ngecë - do të vazhdojë të konsumohet dhe plotësohet, dhe i gjithë pishina NAD + rrokulliset 2-4 herë në ditë.

  Ky cikël është përmes rrugëve korrigjuese, në të cilat enzima Nampt katalizon NAM në NMN dhe më pas metabolizohet në NAD +.Nampt është hapi i kufirit të shpejtësisë në procesin e peshkimit.

  Nikotinamidi mononukleotid VS.Nikotinamid Riboside

  Në ditët e sotme, bota është e pasur me kërkime të ndryshme me NR, dhe eksperimenti i trupit të njeriut e bën rezultatin e NR në të dhënat teorike më të mirë se NMN.Megjithatë, studimet kanë treguar se NR fillon të funksionojë në trupin e njeriut dhe ende duhet të përjetohet për një kohë.Çelësi është se të dy NR dhe NMN janë prekursorë të NAD+, ndërsa Nikotinamidi Ribozidi (NR) është një pararendës i NMN dhe NAD+, kështu që NR po ndryshon.Duhet pak kohë para NAD+.Krahasuar me efektin e menjëhershëm të NMN, 15 minutat e NR janë një hendek i madh.

   

  Mund të shihet nga diagrami i ciklit të mësipërm se NAMPT është një faktor vendimtar që kufizon gjenerimin e NMN.Me rritjen e moshës, jo trupi i njeriut nuk dëshiron të jetë më i ri, por aktiviteti enzimë i NAMPT zvogëlohet kur furnizohet me energji dhe lëndë ushqyese.Ndërsa cikli i NAM zvogëlohet, stoku i NAD+ reduktohet natyrshëm.

  NR mund të shndërrohet në NMN ose në NAM, në varësi të rolit të enzimës Nrk1 për të përcaktuar se cila substancë me të njëjtën cilësi NR do të prodhojë më shumë.Nëse konvertohet në NAM, ai gjithashtu kufizohet nga enzima NAMPT.Krahasuar me veprimin e drejtpërdrejtë të NMN për të gjeneruar NAD+, efekti i një sasie të barabartë të NR është dukshëm i dobësuar shumë.

  Pse të mos merrni NAD+?

  NAD+ nuk mund të merret direkt në qeliza me administrim oral për shkak të peshës së tepërt molekulare.Shtesa e NAD+ arrihet vetëm duke gëlltitur një prekursor NAD+ me peshë të vogël molekulare.

  Megjithatë, NMN mund të bëhet në një shumëllojshmëri produktesh, të cilat mund të jenë kapsula, tableta apo edhe granula për shkak të natyrës së tij të tretshme.Tretshmëria e NMN në ujë është 35 mg/ml.

  Në këtë kuptim, NMN është shumë më i mirë se NAD+ dhe më i drejtpërdrejtë se ribozidi i nikotinamidit.

  Përfitimet e mononukleotidit të nikotinamidit

  Efektet kryesore të NMN janë si më poshtë:

  • anti-oksidimi
  • Lehtësoni rënien fiziologjike
  • Riparimi i ADN-së
  • Mbështet efektet neuroprotektive
  • Përmirësoni funksionin e zemrës dhe mbroni zemrën
  • Përmirësimi i gjendjes së pacientëve me Alzheimer

  Tipari më dallues i NMN është se mund të ndryshojë plakjen dhe të zgjasë jetën.

  Efektet anësore të nikotinamidit mononukleotid

  Meqenëse NMN aktualisht po kryen vetëm eksperimente me kafshë, provat në shkallë të gjerë te njerëzit nuk kanë filluar ende, kështu që efektet anësore që mund të përcaktohen janë ende të paqarta.Megjithatë, sipas mekanizmit të veprimit të NMN, mund të konkludohet se pacientët me kancer nuk duhet ta marrin atë sa më shumë që të jetë e mundur.Për shkak se transformimi i NMN promovon prodhimin e NAD+, ndërsa qelizat e kancerit përshtaten me aktivitete fiziologjike më të ngadalta, rritja e metabolizmit mund të shkaktojë përhapjen e qelizave të caktuara të kancerit.

  Kur përdorni suplemente nukleozide nikotinamide si NMN, performanca e ushtrimeve mund të ndikohet.Tek minjtë, minjtë e injektuar me suplemente NAD+ treguan dukshëm më pak performancë sesa grupi i tyre i kontrollit.


 • E mëparshme:
 • Tjetër: